طراحی آشپزخانه؛ اصول و شیوه طراحی سبک های مختلف آشپزخانه و کابینت

من می‌توانم سکوت کنم، نادان و یا دانا باشم، چرا که من یک انسانم، و این‌ها صفات انسانى است. و تو هم به یاد داشته باش:من نباید چیزى باشم که تو می‌خواهى ، من را خودم از خودم ساخته‌ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و تو هم به یاد داشته باش گاندی

طراحی آشپزخانه؛ اصول و شیوه طراحی سبک های مختلف آشپزخانه و کابینت

طراحی آشپزخانه یکی از ضروری ترین کارهاییست که هنگام ساخت یا بازسازی خانه ها باید به اون توجه کرد. برای این جمله ای که گفتیم، در این مقاله دلایل خیلی محکم و منطقی خواهیم آورد. دراین مطلب، ابتد اصول و ضرورت طراحی آشپزخانه رو براتون میگیم. بعد از اون میریم سراغ طراحی آشپزخانه های کوچک، متوسط و بزرگ. در انتها هم به صورت خیلی خلاصه در مورد طراحی انواع آشپزخانه ها از جمله مدرن، کلاسیک و ایرانی صحبت میکنیم.

مثلث طلایی در آشپزخانه

طراحی آشپزخانه چه اصولی داره؟!

برای طراحی آشپزخانه ابتدا باید نقاط اصلی و حساس آشپزخانه رو در نظر بگیریم و سپس سایر موارد رو طراحی کنیم. در هر آشپزخانه ۳ نقطه اصلی و اساسی وجود داره که به اون اصلاحا «مثلث طلایی» هم میگیم. اما مثلث طلایی چیه؟!  مثلثی در آشپزخانه که در هر راس اون، ۳ ابزار اصلی آشپزخانه قرار گرفته است:

  • سینک
  • گاز
  • یخچال

مثلث طلایی باید ابعاد متناسبی داشته باشه. هرچقدر این مثلث دارای اضلاع کوچکتری باشه، طراحی آشپزخانه بهتر است. البته نکته ی بسیار مهم اینه که ابعاد مثلث طلایی در طراحی آشپزخانه در حالی که کوچک است، کاربردی بوده و زیاد نزدیک هم نیست.

مثلث طلایی 2

بعد از این نکته کلی که بهتون گفتیم، نکاتی از طراحی آشپزخانه رو هم براتون در ادامه میگیم:

  • گاز نباید در کنار یخچال قرار بگیره. چون یخچال در مجاورت با حرارت، آسیب میبینه و باعث ضرر مالی شما میشه.
  • اگر یخچال در داخل محفظه ای که مخصوص اون تعبیه شده قرار میگیره، باید حتماً چرخش هوا در اطراف اون رو در نظر گرفت.
  • برای طراحی آشپزخانه میتونید میز کار یا کانتر در اون درنظر بگیرین. میز کار، قسمتی از صفحه روی کابینت است که طول اون بیشتر از ۸۰ سانتی متر و در فاصله بین گاز و سینک قرار دارد. برروی اون، میتوان سبزیجات و گوشت و … رو خرد کرد.
  • زیر کانتر آشپزخانه بهترین گزینه برای قرارگرفتن چند عدد کشو و ماشین ظرفشویی است.
  • محل قرارگیری ماشین ظرفشویی باید نزدیک سینک ظرفشویی باشه. برای قراردادن ظرف ها از روی سینک در داخل ماشین لباسشویی، نباید مسافت زیادی رو طی کنیم.

طرح کابینت کلاسیک و مدرن

چه زمانی باید آشپزخانه و کابینت رو طراحی کرد؟!

یکی از ایراداتی که در بازسازی منازل بسیار رایجه، این است که بعد از انجام تغییرات در طی بازسازی، تمهیدات در تأسیسات رو در اون لحاظ نمیکنیم. یعنی چی؟ یعنی ما پروسه بازسازی رو شروع میکنیم و بعد از اینکه همه قسمت ها بازسازی شد، اون وقت به جانمایی تاسیسات و کابینت و فر فکر میکنیم!

آیا بعد از انجام دادن برخی امور تأسیساتی باید طراحی آشپزخانه رو انجام داد؟ مسلماً پاسخ به این سوال منفیه!

طراحی آشپزخانه باید قبل از کارهای تأسیساتی نظیر لوله کشی و برق کشی آشپزخانه انجام بشه. به دلیل اینکه دست طراح برای طراحی آشپزخانه باز باشه و بتونه به صورت تمام و کمال، ایده های خودش رو اجرا کنه. بعد از طراحی آشپزخانه، لوله کشی و سیم کشی برق و تاسیسات، بر طبق طراحی انجام میشه.

طرح کابینت مدرن کوچک

در طراحی آشپزخانه، تمامی موارد و تأسیسات پیش بینی میشن و براساس اون طرح، اقدام به بازسازی و نصب تأسیسات میشه. اینجوری تأسیسات در محدودیت جا قرار نمیگیرن و برای تمام وسایل آشپزخانه و کابینت ها، طرحی معین و جایی مشخص، در نظر گرفته میشه. پس بهترین موقع برای طراحی آشپزخانه، قبل از کارهای تأسیساتی است.

چه کسی باید آشپزخانه رو طراحی کنه؟!

طراحی باید توسط یک طراح حرفه ای صورت بگیره.  با یک طراحی خوب، فضای بدون کاربرد شما به حداقل مقدار کاهش پیدا میکنه و بیشترین استفاده از فضا میشه. یک طراح بد باعث میشه که شما به اون چیزی که میخواین نرسین و فضای شما مناسب نباشه.

میتونین برای طراحی و اجرای منزل و آشپزخانه منزلتون، با مجموعه های ساختمانی و طراحی کار کنین که به صورت تخصصی در بحث بازسازی ساختمان فعالیت دارند. این مجموعه ها از صفر تا صد پروژه شما رو بر عهده میگیرند و اون رو بهتون تحویل میدن. پیشنهاد ما باتوجه به صرف هزینه های بالا در ساخت آشپزخانه اینه که طراحی آشپزخانه، بسیار به زیبایی و استفاده و بهره وری حداکثری از فضا کمک میکنه. شاید براتون جالب باشه که هزینه ساخت آشپزخانه تقریبا ۲ الی ۳ برابر سایر قسمت های منزل است. پس اگه مبلغ کمی برای طراحی اون پرداخت بشه، راه دوری نمیره و باعث زیبایی فضا میشه.

آشپزخانه کوچک با اپن سنگ5

ضرورت طراحی آشپزخانه

مجموع هزینه ای که برای ساخت آشپزخانه و وسایل داخل اون انجام میشه میدونین چقدره؟ این مقدار در سایر بخش های منزل چقدره؟!

وسایل، ابزار ها و امکاناتی که در آشپزخانه بکار میرن، مثل یخچال و فریزر، گاز و لباسشویی و … نسبت به سایر بخش های خانه بسیار پرهزینه تر و گرون تر هستن! همون طور که گفتیم، هزینه ساخت آشپزخانه هم به دلیل وجود کابینت، شیر آلات و لوله کشی ها و تاسیسات زیاد، نسبت به سایر بخش های منزل خیلی بیشتره! پس همه ی این موارد نشون میده آشپزخانه گران ترین بخش و مهمترین بخش منازله!

به نظرتون برای این بخش بسیار مهم، طراحی نیاز نیست؟! طراحی مناسب برای آشپزخانه، باعث میشه بتونیم از فضای اون بهترین استفاده رو بکنیم. وجود فضایی مناسب و اصولی، باعث شادابی هرچه بیشتر اعضای خانه میشه. پس طراحی تمام قسمت های آشپزخانه کاری بسیار ضروری و واجب است.

آشپزخانه بزرگ با طرح قوسی

طراحی آشپزخانه های کوچک

اهمیت طراحی در آشپزخانه های کوچک، باتوجه به محدودیت زیاد فضا، نسبت به سایر آشپزخانه ها دوچندان است. برای طراحی آشپزخانه های کوچک، نکات مهمی لازمه رعایت بشه که علاوه بر استفاده تمام و کمال از کل فضا، مقداری هم بزرگتر از اون چیزی که هست، به نظر بیاد. مثلاً استفاده از کابینت های براق یا استفاده از کابینت هایی که تا سقف ارتفاع دارند. رنگ بندی روشن هم به بزرگتر نشون داده فضا کمک میکنه. کابینت آشپزخانه کوچک دارای شیوه خاصی در طراحی هستند تا هیچ فضایی در آشپزخانه بدون کاربرد و پرت نباشه. این شیوه طراحی رو میتونین در مطلب مربوط به کابینت های آشپزخانه کوچک، مطالعه کنین.

آشپزخانه کوپک با طرح چوبی

طراحی آشپزخانه های بزرگ و متوسط

در آشپزخانه های بزرگ ما محدودیتی از جهت فضا نداریم و میتونیم با خیال راحت اقدام به طراحی آشپزخانه کنیم. البته بزرگ بودن فضا با اینکه طراحی آشپزخانه رو راحت میکنه اما بازهم باید طراحی برای این آشپزخانه ها انجام داد. طراحی علاوه بر استفاده درست از فضا، باعث زیبایی و نظم بخشی به تأسیسات میشه.

در آشپزخانه های بزرگی که فضای کافی برای قرار گرفتن جزیره در وسط اون ها قرار داره، اگر جزیره قرار بگیره نیاز به میز کار وجود نداره. جزیره آشپزخانه مثل میز کار عمل میکنه. میتونیم برروی جزیره آشپزخانه سینک ظرفشویی هم داشته باشیم که کاربرد خیلی زیادی داره.

آشپزخانه بزرگ با جزیره ممبران

طراحی آشپزخانه مدرن

آشپزخانه های مدرن دارای سبک طراحی بسیار خاصی هستند. در این سبک از طراحی، سادگی حرف اول رو میزنه. این کابینت ها و آشپزخانه ها، اکثراً فاقد پیچیدگی در طراحی هستند. همچنین طرح های شلوغ و منبت و معرق کاری دراین طراحی ها کمتر به چشم میخوره. برای آشنایی بیشتر با آشپزخانه های مدرن، میتونین مطلب «مدل های کابینت آشپزخانه مدرن» رو مطالعه کنین. مطمئنا نکات جالبی از طراحی آشپزخانه های مدرن یاد میگیرین.

آشپزخانه مدرن با جزیره بیضی

طراحی آشپزخانه کلاسیک

آشپزخانه کلاسیک همواره در برابر مدرن قرار میگیره. آشپزخانه های کلاسیک بر خلاف مدرن، دارای طرح های پیچیده و معرق و منبت کاری های فراوان هستند. کابینت و آشپزخانه کلاسیک، ویژگی اصلی هنر کلاسیک یعنی هنری قاعده مند که حس نوستالژی رو با خودش به یدک میکشه، همراه دارند. مطلب کابینت آشپزخانه کلاسیک، به طور کامل در موردکابینت و آشپزخانه کلاسیک توضیح داده و مدل های متنوعی از این سبک طراحی رو بررسی کرده.

طرح آشپزخانه کلاسیک

طراحی آشپزخانه ایرانی

جالبه بدونین آشپزخانه های ایرانی اصیل که در قدیم وجوداشته اند، اصلاً کابینت نداشته و فقط یک سینک در آشپزخانه وجود داشته است. زیر این سینک معمولاً یک پرده آویزون میشده و ظروف و وسایل در پشت این پرده قرار میگرفته. همچنین در آشپزخانه های ایرانی تاقچه و گنجه هایی وجود داشته که برای نگهداری وسایل استفاده میشده است.

اما امروزه آشپزخانه های ایرانی بسیار به نمونه های خارجی شبیه شده اند. اکثر آشپزخانه های ایرانی از متریال ام دی اف و هایگلاس برای ساخت کابینت و دکور آشپزخانه استفاده میکنند. البته بین نمونه های ایرانی و خارجی تفاوت هایی هم وجود داره. در مطلب طرح آشپزخانه ایرانی در مورد کابینت ها و طرح های آشپزخانه های ایرانی به طور مفصل صحبت کردیم که میتونین اون رو مطالعه کنین.

در پایان این مطلب مجدداً تأکید میکنیم که اگر میخواهید آشپزخانه ای زیبا و شیک داشته باشین که در اون از فضا به صورت بهینه استفاده شده، حتما طراحی آشپزخانه رو جدی بگیرین. طراحی باعث میشه آشپزخانه شما که هزینه ای بسیار زیاد صرف اون شده، به چشم بیاد و جلوه ی بی نظیری پیدا کنه. ما میتونیم بهتون یک طراح خوب و حرفه ای معرفی کنیم!
ممنونیم که به ما توجه کردین. میتونین نظرات و سوالات خودتون رو برای ما بفرستید. کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.

نوشته های مرتبط

WhatsApp chat

کلیدواژه خود را وارد کنید