صفحه کابینت آشپزخانه؛ سنگ کورین و سایر صفحه های روی کابینت

صفحه کابینت آشپزخانه؛ سنگ کورین و سایر صفحه های روی کابینت
صفحه کابینت آشپزخانه؛ سنگ کورین و سایر صفحه های روی کابینت

صفحه کابینت آشپزخانه؛ سنگ کورین و سایر صفحه های روی کابینت

صفحات روی کابینت، یکی از بخش های مهم کابینت است. این صفحات انواع مختلفی داره که هر کدوم از اون ها ویژگی های خاص خودشون رو دارن. در این مطلب می‌خواهیم در مورد صفحات روی کابینت و انواع اون ها مثل صفحه کابینت کورین، صفحه ۳ سانتی و ۵ سانتی و همچنین در مورد سنگ های طبیعی که در ساخت صفحه کابینت استفاده میشن صحبت کنیم.

صفحه روی کابینت چیست و چه انواعی داره؟!

صفحه کابینت بخشی از کابینت است که بعد از ساخت یونیت کابینت، روی یونیت زمینی قرار میگیرن. این صفحات انواع متفاوتی دارن که به عنوان صفحه یا میز کار در کابینت های آشپزخانه استفاده میشن. صفحات کابینت میتونن به صورت یک لب و یا دو لب باشن. صفحات یک لب صفحاتی هستن که فقط یک طرف اون ها قوس داده میشه. این صفحات برای کابینت های زمینی در حالت عادی استفاده میشه. صفحات دولب صفحاتی هستن که دو طرف اون ها قوس داده شده. صفحات دو لب برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده میشه مثل اپن ها و غیره.

صفحه کابینت کورین و سنگ طبیعی

همون طور که گفتیم، صفحات کابینت انواع مختلفی دارن که هر نوع از این صفحات، ضخامت های مختلف و قیمت های متفاوتی داره. انواع صفحات کابینت عبارتند از:

  • صفحه کابینت پی وی سی
  • صفحه کابینت ۳ سانت
  • صفحه کابینت ۵ سانت
  • صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی
  • صفحه کابینت سنگ طبیعی

جالبه بدونین قیمت کابینت آشپزخانه شما تا حدود زیادی تابع نوع صفحه ای است که برای کابینت استفاده می‌کنین. انواع مختلف صفحات قیمت های متفاوتی دارند. کورین گران ترین صفحه است و صفحات PVC و ۳ سانتی ارزان ترین صفحه به حساب میان.

صفحه کابینت کورین و سنگ

صفحه کابینت PVC

در قدیم از صفحات رویی پی وی سی که عمدتاً سفید رنگ بود استفاده میشد. این صفحات در برابر حرارت زیاد حساس بود و می‌سوخت یا اینکه تغییر شکل میداد. اگر بر روی این صفحات جسم داغ بگذارین، لایه‌ی رویی اون از بین رفته و چهره ای نامناسب به خود میگیره. همچنین صفحات پی وی سی در برابر اجسام تیز آسیب پذیر بود. صفحات پی وی سی مقاومت بالایی در برابر ضربه و اجسام سنگین ندارند. البته صفحات pvc مزیتی که داشتند این بود که مقاومت خیلی بالایی در برابر رطوبت داشتند.

صفحه کابینت ۳ سانت

در ۱۵ سال گذشته استفاده از صفحات ۳ سانت روبه گسترش بوده. برای ساخت صفحه ۳ سانت، ابتدا ام دی اف رو دوبل میکنن. یعنی ۲ ام دی اف با ضخامت ۱۶ میلی‌متر رو برروی یکدیگر چسبونده و لبه های اون رو گرد میکنن. سپس این ام دی اف رو با یک روکش ملامینه نازک و سخت می‌پوشونن. این صفحه ۳۲ میلیمتری که اصطلاحاً صفحه ۳ سانت نامیده میشه رو به عنوان صفحه کابینت و صفحه کار برروی کابینت آشپزخانه ام دی اف نصب میکنن.

صفحات کابینت 3 سانت و 5 سانت

صفحه کابینت ۵ سانت

صفحات با ضخامت ۵ سانت، نسل بعدی صفحات ۳ سانت هستن. این صفحه های کابینت شامل ۳ ورق ۱۶ میلیمتری ام دی اف هستن که برروی هم قرار گرفته اند. سپس مشابه با صفحات ۳ سانت، برروی این ۳ لایه ام دی اف، روکش ملامینه سخت کشیده می‌شه. این صفحات در صورتی که بخوان در کابینت های هایگلاس آشپزخانه استفاده بشن، برروی اون ها روکش پلی گلاس کشیده شده و حالت براق میگیرن. صفحات ام دی اف وقتی برروی هم قرار میگیرن، دارای ضخامتی به اندازه ۴۸ میلیمتر میشن که اصطلاحاً به اون ها صفحات ۵ سانت میگن.

صفحه کابینت 5 سانت

مقایسه صفحه ۳ سانت و  ۵ سانت

صفحه ۵ سانت به دلیل ضخامت بیشتری که داره، مقاومتش نسبت به ضربه بالاتره. همچنین این مساله یعنی ضخامت بیشتر اون، باعث میشه که زیباتر از صفحه ۳ سانت باشه.

صفحه ۳ سانت و صفحه ۵ سانت به دلیل اینکه مغزی از جنس ام دی اف دارن، در برابر رطوبت آسیب پذیرن. اگر روکش ملامینه آسیب ببینه یا از جاهای برش خورده، رطوبت به مغز صفحه برسه، صفحه کابینت به شدت آسیب میبینه. البته این صفحات در برابر ضربه و اجسام تیز مقاومت مناسبی دارن. همچنین در برابر گرما و اجسام داغ کاملاً مقاوم بوده و اگر جسم با حرارت بالا روی اون قرار بدید، روکش ملامینه اون نمیسوزه.

قیمت صفحه ۳ سانتی روی قیمت کابینت محاسبه میشه. یعنی زمانی که قیمت کابینت آشپزخانه استاندارد به شما داده میشه، با احتساب یک صفحه ۳سانتی است. اگر به صفحه ۵ سانتی متری تبدیل بشه، برای هر متر طول، مقداری به قیمت کابینت اضافه میشه. این مقدار در واقع همون اختلاف قیمت این دو صفحه است.

صفحه کورین کابینت

صفحه کابینت کورین یا سنگ مصنوعی

صفحه کورین که به اون سنگ کورین هم گفته میشه، سنگ های مصنوعی است که از حدود ۱۰ الی ۱۲سال گذشته با برند هایی کره ای وارد بازار کابینت سازی کشور شد. از همون موقع به دلیل افزایش زیبایی کابینت ها و عایق بودن این سنگ ها در برابر رطوبت، استفاده از صفحات کورین یا همون سنگ مصنوعی رایج شد.

سنگ های کورین کره ای با برند سامسونگ از همه شناخته شده تر هستن. برند کورین ال جی نیز در رده بعدی قرار داره. شرکت های ایرانی هم در سال های اخیر اقدام به تولید کورین های ایرانی کرده اند. البته کیفیت اون ها از کورین های کره ای کمتره. به خصوص کورین های سفید ایرانی نسبت به انواع کره ای، کیفیت پایین تری دارن. ولی قیمت کورین های ایرانی نسبت به کورین های کره ای بسیار کمتر بوده و براتون ارزان تر آب می خوره! رنگ کرم شنی بیشترین مصرف رو در بین کورین های ایرانی دارد.

سنگ کورین برای صفحه ابینت

کاربرد سنگ کورین چیست؟

سنگ کورین دارای ضخامتی حدود ۱۲ الی ۱۳ میلیمتره که قابلیت چسبندگی و برش خوردن خیلی خوبی داره. همچنین این سنگ ها توانایی ساییده شدن و فرم و شکل گرفتن دارن.

از کورین میتونید یک صفحه معمولی کابینت رو بسازید. همچنین میتونید از اون صفحه آبچکان درست کنید و لبه این سنگ ها رو گرد کنین. به عنوان قرنیز دیوار هم از این سنگ ها استفاده می‌شه. لبه کناری اون ها قابلیت فرم گیری به صورت های مختلف نظیر حالت پله ای داره. همچنین یکی از کاربرد های مهم اون ها در ساخت سینک است. این سنگ ها میتونن به عنوان سینک و صفحه کابینت روی کابینت های مختلف آشپزخانه مثل کابینت ممبران و وکیوم، چوب و روکش چوب بکار برده بشن.

این صفحه ها قابلیت فرم دهی و برش خوری خوبی دارن. به کمک چسب های مخصوص این سنگ ها، میتونین نواحی برش خورده رو به هم بچسبونید. کورین کارهای حرفه ای با سابیدن ناحیه برش خورده، کاری میکنن که محل اتصال دو عدد سنگ کورین قابل دیدن نیست. بعد از اینکه کار تموم میشه احساس شما اینه که یک سنگ یک تکه برای صفحه کابینت کار کرده اید.

سنگ مصنوعی کورین

قیمت کابینت با سنگ کورین

یادتونه گفتیم قیمت کابینت استاندارد با صفحه سه سانتی محاسبه میشه؟ در مورد کابینت هایی که قراره صفحه رویی اون ها، سنگ کورین باشه، برای اجرای سنگ کورین، معمولاً کابینت بدون صفحه قرارداد میبندن و صفحه کورین رو جدای از کابینت درنظر میگیرن. این مسأله به این دلیله که قیمت کورین از سایر صفحات کابینت خیلی بالاتر بوده و باید مجزا و جداگانه محاسبه بشه. حتی مجری صفحه کورین هم مجریان کابینت نیستن و گروه حرفه ای نصب کورین، صفحه رو نصب میکنن.

گروه حرفه ای کورین چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به ازای هر متر طول، اجرت نصب میگیرن. حتی بعضی از کورین ها، به ازای متر طول گرون تر از کابینت هم درمیاد. یک نکته در مورد صفحه کورین هست که هرچه طرح روی صفحه کورین درشت تر میشه، قیمت اون بالاتر میره.

بهترین صفحه کابینت کورین است که قابلیت شکل پذیری و قابلیت اتصال خیلی خوبی داره.

سنگ کورینبا طرحریز و روشن

صفحه سنگی کابینت

در گذشته از صفحات سنگی بیشتر برروی کابینت های فلزی استفاده میشد. امروزه هم از صفحات سنگی که با سنگ های خاص تهیه شدن، به عنوان صفحه کابینت استفاده میشه. البته در گذشته درست کردن سنگ مسطح با ابعاد بزرگ که مناسب برای صفحه کابینت باشه سخت بود اما الان سنگ های خوب و با کیفیتی در بازار وجود داره که ساخت اون ها هم نسبت به گذشته آسان تر شده. صفحات سنگی قیمتی در حد کورین دارن.

مزیت کورین نسبت به سنگ اینه که میتونید چند ورق سنگ کورین رو با چسب زدن و ساییدن نقاط اتصال ورق های کورین، به صورت یک تکه نشان بدید. درحالی که سنگ این مزیت رو نداره. در بین قطعات سنگ ها درز وجود داره و در مرور زمان، این مسأله باعث نفوذ رطوبت به پایین شده و ممکنه به کابینت و یونیت اون صدمه بزنه. سنگ جایگزین خوبی برای کورین نیست.

سنگ کورین و سنگ طبیعی برای صفحه کابینت با رگه های روشن

در پایان مطلب باید به این نکته توجه کنیم که صفحه های کابینت میتونن زیبایی کابینت های شما رو دوچندان کنن. اما این صفحه ها ارزان نیستن و برای بعضی از اون ها مثل سنگ کورین و سنگ های طبیعی شاید لازم باشه در حد کابینت براشون هزینه کنین. البته که اگر از نظر مالی محدودیتی ندارین، این هزینه هم باعث افزایش کارایی کابینت شما میشه و هم زیبایی بسیار زیادی به آشپزخانه شما میبخشه. اما صفحه های معمولی مثل صفحه ۳ سانت و ۵ سانت هم زیبایی خودشون رو دارن که هزینه ای کمتر روی دستتون میگذارن!

ممنونیم که به ما توجه کردین. میتونین نظرات و سوالات خودتون رو با ما به اشتراک بذارین. قطعا پاسخگوی شما هستیم.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

نوشته های مرتبط

WhatsApp chat

کلیدواژه خود را وارد کنید