ابعاد ورق ام دی اف و هایگلاس

دانلود pdf روند کار طراحی

ابعاد ورق ام دی اف و هایگلاس

ابعاد ورق های ام دی اف و هایگلاس استاندارد خاصی دارند و اکثر شرکت ها از این استاندارد تبعیت می‌کنن. البته برخی از برندها هم هستن که ابعاد متفاوتی نسبت به ورق های استاندارد تولید می‌کنند. ابعاد و قیمت ورق MDF و های گلاس مجموعاً تاثیر زیادی در قیمت نهایی ساخت کابینت و کمد و دکوراسون داخلی ایفا می‌کنه.

همون طوری که میدونین در بازار ورق های مختلف برای ساخت کابینت و کمد وجود داره. این ورق ها عبارتند از:

-ورق های ام دی اف که پرکاربردترین ورق ها هستند.

-ورق های هایگلاس که روز به روز داره به کاربرد و طرفداران اون ها اضافه میشه.

-ورق های ممبران

-ورق های روکش چوب

-قطعات و ورق های چوب

در این مطلب ابعاد ورق های ام دی اف و هایگلاس رو بهت میگیم. بعلاوه ابعاد سایر ورق های پرکاربرد در کابینت سازی و کمد سازی مثل ورق ممبران روهم در ادامه داریم. همچنین اگر قیمت ورق های ام دی اف رو میخوای، به مطلب قیمت ورق ام دی اف رو نگاهی بنداز. توجه داشته باش که برای ساده شدن، سعی می‌کنیم بیشتر ابعاد متداول رو ذکر کنیم.

یک سورپرایز هم برات در آخر مطلب داریم. یک سامانه ی باحال برای محاسبه مقدار ورق لازم برای ساخت کابینت و کمد.

ابعاد ورق های ام دی اف و ملامینه

ورق های mdf برندهای مختلفی دارند. اکثر این برندها دارای ابعاد ۱۸۳*۳۶۶ سانتی متر هستند. اما برخی برندها دارای ابعاد متفاوتی هستندو مثلاً ابعاد ورق های یک برند معروف ۲۱۰*۳۶۶ سانتی متر است. پس حتماً قبل از خرید، این مورد رو با فروشنده چک کن.

ورق های ملامینه که نئوپان با روکش ملامینه هستند، ابعاد مشابه با ابعاد ورق های ام دی اف دارن.

ابعاد ورق ام دی اف

ابعاد ورق هایگلاس

ورق های هایگلاس هم مانند ورق های ام دی اف دارای ۲ سایز مختلف است: سایز ۱۲۰*۲۴۰ سانتی متر و ۱۲۰*۲۸۰ سانتی متر. ورق های هایگلاس ابعاد کوچکتری نسبت به ورق های ام د ی اف دارن. این ورق ها با اینکه دارای مغزی ام دی اف هستند اما ابعادشون با ابعاد ورق های mdf متفاوته.

بد نیست بدونی این ورق ها عموماً یک طرفه هستن. یعنی فقط از یک طرف دارای روکش پلکسی گلاس هستند و در طرف دیگه اون ها روکشی ارزان تر مثل ملامینه کار میشه.

ابعاد ورق های ممبران

ابعاد ورق های ممبران هم مشابه با ورق های هایگلاس در دو مدل ۱۲۰*۲۴۰ سانتی متر و ۱۲۰*۲۸۰ سانتی متر وجود دارد.

همون طور که میدونین، ورق های کابینت ممبران میتونه دارای مغزی ام دی اف، چوب و یا نئوپان باشه. ممبران روکشی از جنس pvc داره. این روکش بیشتر برروی مغزی ام دی اف کشیده میشه. ورق های ممبران قبل از اینکه روکش pvc برروی اون ها کشیده بشه، ابزار زده شده و طرح مورد نظر برروی اون ها پیاده میشه. ورق های ممبران مشابه با ورق های هایگلاس دوطرفه نیستند و فقط در یک طرف روکش pvc دارند.

ابعاد ورق ممبران

ابعاد ورق های روکش چوب

ورق های روکش چوب کاملاً مشابه با ورق های ممبران هستند. با این تفاوت که روکش روی اون ها از جنس ورقه های طبیعی چوب است. این روکش ها در واقع چوب با ضخامت بسیار نازک هستند که روی مغزی ام دی اف قرار میگیرن. ابعاد این ورقه ها هم ۱۲۰*۲۴۰ سانتی متر و ۱۲۰*۲۸۰ سانتی متر است.

ابعاد ورق های تمام چوب

ورق های چوبی ابعاد مشخصی ندارند و براساس طرح و سفارش شما، براتون تولید میشه و فرستاده میشه. البته این ورق ها بسیار خاص و گران قیمت اند و در هرجایی استفاده نمیشن. بیشتر برای کارهای گران قیمت استفاده شده و کابینت های لاکچری آشپزخانه رو و کمد ها رو باهاش می‌سازند.

خلاصه تا اینجا

همون طور که دیدین، اکثر ورق ها دارای ابعاد مشابه با ورق هایگلاس و به اندازه ۱۲۰*۲۴۰ و ۱۲۰*۲۸۰ هستند. غیر از ورق ام دی اف و ورق های چوب. ورق های چوب که با اندازه ای خاص و به سفارش شما یا کابینت ساز که ساخت کابینتتون رو برعهده داره ساخته میشن و ابعاد مشخصی ندارند. ورق های ام دی اف هم عمدتاً دارای ابعاد ۱۸۳*۳۶۶ هستند و فقط یک نوع خاص از اون ها ابعادی متفاوت با سایر ورقه ها داره.

اما دو سه مطلب خیلی مهم دیگه باقی مونده که در چند ثانیه میخوام بهت بگم:

برای ساخت هر متر کابینت چقدر ورق لازمه؟

سوال هوشمندانه ای هست که احتمالاً تو هم دنبالشی. میتونی با کمی وقت گذاشتن، به کمک یک آدم حرفه ای پاسخ رو بدست بیاری. و خبر خوب اینکه میتونی برای پاسخ سریع، به لینک زیر بری:

چقدر ورق لازمه؟

برای هر متر کمد چقدر ورق لازمه؟

ممکنه برای ساخت کمد، این سوال اصلی ات باشه که چقدر ورق ام دی اف یا های گلاس لازمه؟ در این مورد هم میتونی به کمک یک نجار پاسخ رو بدست بیاری. و یا برای پاسخ سریع، به لینک زیر بری و از این سیستم جالب استفاده کنی:

چقدر ورق لازمه؟

نکته پایانی

اگر به دنبال این هستی که کابینت ساز یا نجار مناسب رو برای کارِ خودت پیدا کنی، سلام ساختمان در این زمینه هم بهت کمک میکنه. در حقیقت این کار اصلی ماست. بدون اینکه خودمون برات دکوراسیون ات رو بسازیم، کمک میکنیم بهترین انتخاب ها رو داشته باشی. میتونی خیلی ساده توسط این لینک، درخواستت رو بفرستی:

 

نوشته های مرتبط

WhatsApp chat

کلیدواژه خود را وارد کنید